Potrebujete poradiť?
041 / 286 11 11

Pohybové senzory

Pohybové senzory sa používajú na automatické zapínanie osvetlenia. V prípade že sa osoba alebo iný predmet pohybuje v detekčnom poli, senzor aktivuje pripojené osvetlenie alebo iné zariadenie (napríklad ventilátor). Použitie pohybových senzorov na automatické zapínanie pripojených zariadení je pohodlnejšie a efektívnejšie.

Pokračovať
Zobrazenie:
Zoradenie:
Podľa dostupnosti:
Cena od - do:
Výrobca
Kategória
Určenie
Napájanie
Max. zaťaženie kontaktov
Montáž
Filter produktov:
Viac o kategórii Pohybové senzory

Prevádzka

 

 

Z hľadiska konštrukcie je možné pohybové senzory rozdeliť na:

 

Infračervené pohybové senzory (PIR)

 

Senzor deteguje pohyb zdrojov infračerveného žiarenia. Po zachytení pohybu sa osvetlenie rozsvieti. Keď senzor prestane zachytávať pohyb svetlo ostane rozsvietene po dobu nastavenú používateľom. Pohybové senzory sú vybavené svetelným senzorom, ktorý zabráni rozsvieteniu osvetlenia počas dňa.

 

Účinnosť infračerveného pohybového senzoru (PIR) môže negatívne ovplyvniť:

teplota pohybujúceho sa objektu a prostredia (čím je teplota objektu bližšia teplote prostredia, tým je účinnosť horšia),

veľkosť pohybujúceho sa objektu,

smer pohybu objektu,

rýchlosť pohybu objektu.

 

 

Infračervené pohybové senzory pre spínanie LED svetelných zdrojov

 

Niektoré pohybové senzory značky ORBIS sú prispôsobené pre spínanie LED svetelných zdrojov. Využívajú k tomu technológiu “Zero-cross switching

 

 

Mikrovlnné pohybové senzory

 

Mikrovlnné pohybové senzory detegujú zmeny v odraze vysokofrekvenčných elektromagnetických vĺn. Vyznačujú sa vysokou citlivosťou detekcie nezávislej od teploty objektu. Po zachytení pohybu zariadenie aktivuje pripojené osvetlenie. Ak už nie je detegovaný pohyb pripojené osvetlenie ostane svietiť po dobu nastavenú užívateľom. Mikrovlnné pohybové senzory majú zabudovaný súmrakový spínač, ktorý zabraňuje rozsvieteniu pripojeného osvetlenia počas dňa. Senzory dokážu detegovať pohyb aj cez drevené, sadrokartónové, sklenené a plastové panely - nie je to pravidlom (záleží na okolnostiach). Výkon mikrovlnného žiarenia je nízky a je bezpečný pre ľudí aj zvieratá. Jeho hodnota je pod 10mW. Pre porovnanie mobilný telefón vyžaruje žiarenie 100 násobne silnejšie ( cca 1000 mW).

 

 

Svietidlá s pohybovým senzorom

 

Svietidlá s pohybovým senzorom slúžia na osvetlenie chodieb, garáži, prístupových ciest a podobne. Svietidlo sa rozsvieti, na čas nastavený užívateľom, v prípade že zabudovaný pohybový senzor zachytí pohyb. Ich prednosťou je ,že pohybový senzor a svietidlo sú integrované do jedného zariadenia, čím sa výrazne uľahčuje inštalácia a znižujú náklady.

 

Ak potrebujete poradiť s výberom vhodného pohybového senzora, neváhajte nás kontaktovať mailom na adrese eshop@firn.sk alebo telefonicky na čísle 041 / 286 11 11.