Potrebujete poradiť?
041 / 286 11 11
Zobrazenie:
Zoradenie:
Podľa dostupnosti:
Cena od - do:
Výrobca
Prevedenie
Napájanie
Max. prúdové zaťaženie
Krytie
Filter produktov:
Viac o kategórii Pohybové senzory

Pohybové senzory sú určené pre automatické riadenie osvetlenia, poprípade iných elektrických zariadení na základe detekcie pohybu v ich dosahu.

 

Podľa technológie sa rozdeľujú na PIR senzory (pasívna infračervená technológia) a US senzory (ultrazvuková technológia).

 

PIR (infračervené pohybové senzory) zachytávajú infračervené lúče vyžarované tepelnými zdrojmi, napr. ľudským telom, a na základe rozdielu teploty pohybujúceho sa objektu voči pozadiu vyhodnocujú prítomnosť v snímanej zóne. Sú to najrozšírenejšie pohybové senzory, výhodou ktorých je cenová dostupnosť, veľmi nízka spotreba elektrickej energie a relatívne vysoká odolnosť voči falošným spínaniam. Nevýhodou môže byť ich citlivosť na rýchle zmeny teploty vyvolané slnečnými lúčmi, kúrením alebo klimatizáciou. Taktiež senzor nemusí správne fungovať, ak sa teplota pozadia približuje teplote pohybujúceho sa objektu.

 

US (ultrazvukové pohybové senzory) naopak vysielajú vysokofrekvenčný signál, zachycujú jeho odrazy a na základe zmeny frekvencie vyhodnocujú prítomnosť v snímanej zóne. Výhodou týchto senzorov je, že ultrazvukový signál prechádza materiálmi ako je sadrokartón, drevo, sklo a dokonca aj cez tenké steny, čo umožňuje skrytú montáž napr. do podhľadu alebo priamo do svietidla. Takisto senzory fungujú spoľahlivejšie v členitejších interiéroch, kde nemusia mať pohybujúci sa objekt neustále v svojom zornom poli. Hlavná výhoda vysokofrekvenčných senzorov môže byť zároveň ich nevýhodou. Vysoká citlivosť môže vyvolávať falošné spínania, preto sú všetky ultrazvukové pohybové senzory vybavené potenciometrom pre nastavenie citlivosti, aby bolo možné tomuto problému predísť presným nastavením.

 

Všetky pohybové senzory sú vybavené potenciometrom pre nastavenie dĺžky času, po ktorý bude zopnutý kontakt, teda času, po ktorý bude zapnuté osvetlenie, poprípade iné elektronické zariadenie. Takisto sú vybavené potenciometrom pre nastavenie hornej hranice spínania vzhľadom na okolité osvetlenie, čo umožňuje nastavenie pohybového senzoru tak, aby nespínal počas dňa. Niektoré typy sú navyše vybavené potenciometrom pre nastavenie citlivosti, čím sa dá regulovať napríklad dosah pohybového senzoru.